Norskem otřásají skandály, ministryně uznala pochybná odebírání dětí a závažná porušování

6. 04. 2017 16:28:34
biologického principu. Norská celostátní televize TV2 posledních několik měsíců přináší jednu reportáž za druhou svědčící o otřesném porušování práv dětí a rodin v Norsku norskou sociální službou Barnevernet a systémem celkově.

V ČR je již známá reportáž o případu Erika a Natashi, kterým Barnevernet sebral dvojčátka 4 hodiny po porodu z porodnice na základě lživého posudku lékaře z Natašina dětství. O posudek na Natashu tehdy zažádali její pěstouni, aby na ni mohli brát větší státní příspěvky. Po odebrání dvojčátek si Erik s Natashou si prožili peklo a po získání dětí po půl roce od odebrání byli nuceni odejít s nimi do Polska a žádat zde o azyl. Nakonec případ dopadl dobře díky mnoha zastáncům rodiny, kteří věřili rodině a nikoliv ze lží usvědčeným úředníkům Barnevernetu.
http://www.tv2.no/a/8851165/

Nyní otřásl Nory zejména případ Tonje Jacobsen, která před porodem utekla z Norska do Švédska a zde porodila. Barnevernet totiž na základě lživého posudku matky se chystal jí dítě vzít hned po porodu a dát cizím pěstounům. Tonje dle nich byla mentálně postižená a neschopná se postarat o své dítě. Naopak ve Švédsku ji švédská sociálka po porodu a dále popsala jako schopnou a dobrou maminku. Tonje se díky advokátce podařilo dosvědčit další otřesné způsoby jednání Barnevernetu a dítě jí je samozřejmě ponecháno.
V návaznosti na toto přinesla TV2 další reportáže o Norech s podobnými osudy, kterým byly děti odebrány na základě chybných či lživých lékařských posudků. Většina rodičů však neodešla z Norska jako Tonje a proto o své děti nenávratně přišly.
odkazy : http://www.tv2.no/a/9010696

Nová fakta dokládají, že v Norsku je každý rok odebráno 200 dětí rodičům s poruchami učení či lehkou mentální retardací. Tato fakta šokovala Nory stejně jako případy Natashy a Erika, Tonje, nebo manželů Sylvia a Trond Ensby. Posledním zmiňovaným Barneverenet také sebral dítě hned po porodu, po probuzení matky z narkózy. Také kvůli nesprávné diagnóze matky jako mentálně retardované.http://www.tv2.no/v/1146804/http://www.tv2.no/nyheter/8920289

Taky se ukazuje výrazný posun v norské společnosti. Dříve se medializovaly případy anonymně, kvůli zájmu a ochraně dítěte. Nyní ovšem je těch případů již tolik a tolik závažných faktů proti norskému systému, že média přinášejí konkrétní osudy lidí s konkrétními jmény. A očividně tento přístup je mnohem prospěšnější pro děti a jejich rodiny než dřívější anonymní a neadresné reportáže. Protože odvaha konkrétních rodičů se nechat veřejně propírat médii dodává odvahu mnoha dalším obětem Barnevernetu a systému se veřejně ozvat.

V norském celostátním mediu Dagbladet vyšel 17.10.2016 zcela zásadní článek : http://www.dagbladet.no/nyheter/horne-vil-endre-barnevernets-praksis---jeg-onsker-at-barna-skal-fa-komme-tilbake-til-foreldrene-sine/63963739

Norská ministryně pro děti Solveig Horne poprvé veřejně nepopírá, že Norsko porušuje lidská práva v oblasti péče o děti. Naopak, říká to, na co kritici Barnevernetu a norského systému veřejně upozorňují dlouhodobě. Potvrzuje tak slova stovek norských odborníků, ale i zahraničních odborníků, politiků a všech, kdo veřejně protestovali a protestují proti norskému systému a Barnevernetu.

Ministryně Horne říká, že ukončí praktiky Barnevernetu.

Horne chce začít vracet děti rodinám.

Horne toto vše přiznává teprve díky mezinárodním protestům, jichž se účastnily stovky tisíc lidí téměř po celém světě. Taky díky protestům v Norsku, kterých se nyní pravidelně každý měsíc účastní na tisíc lidí.

Horne poprvé taky nepopírá, že je třeba změnit norský systém tak, aby byl v souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech. Tedy říká, že dosud norský systém tuto úmluvu porušoval.

Horne také říká, že obvyklá norská praxe, kdy rodičům je v mnoha případech umožněno své děti vídat pouze 3 x až 6 krát ročně na pár hodin, je špatná. A že tato praxe nijak nepomáhá k návratu dětí do rodin, ale právě naopak. Tedy sama Horne uznává, že tento systém krade dětem rodiny a rodinám děti, protože děti od rodin zcela odcizuje místo, aby dětem a rodinám pomáhal.

Horne říká, že po odebrání Barnevernet zpravidla nijak nepracuje s rodinou. Tedy se nesnaží zajistit návrat dětí do rodin, ale právě naopak děti od rodin izoluje. Což potvrzují její slova výše o styku dětí s rodinami pouze na pár hodin ročně.

Její slova potvrzuje zpráva norského výboru, který říká, že Norsko porušuje práva dítěte na rodinný život. 29. 9. 2016 předal ministryni i návrhy na změnu norského systému, která je naprosto nutná.

Jedním z opatření bude, aby se začalo pracovat s rodinami po odebrání dítěte, byl stanoven časový plán návratu dětí do rodin, rodiny by měly dostat asistenci a být vypracovány i kroky pro návrat dětí.

Je neuvěřitelné, že s těmito věcmi přichází Norsko až nyní po mezinárodní kritice a masivních demonstracích a po skandálech v norských médiích o případech odebrání dětí !

Výbor také poprvé navrhuje, aby bylo uzákoněno právo styku dětí s prarodiči, dalšími členy rodiny a hlavně i sourozenci navzájem. Dosud Norsko vůbec právně nemá definován právní vztah mezi vnoučaty a prarodiči v této oblasti, jakožto ani vztahy s dalšími příbuznými ani se sourozenci! Toto samotné je proti Úmluvě OSN o právech dítěte.

Toto vyšlo na podzim. Nyní před pár dny Solveig Horne oficiálně oznámila chystané změny systému a Barnevernetu. Veřejně tak potvrdila dosavadní velice špatně fungující norský systém, který závažně porušoval práva dětí, rodin a zejména biologický princip. O tom příště, odkaz zde : https://www.h-avis.no/barnevern/politikk/nyheter/ny-reform-skal-gi-bedre-barnevern/s/5-62-395170

A na závěr souhrnná fakta o "úžasném norském systému" tak, jak je prezentovala Delegace EU prostřednictvím europoslankyně Julii Pitery na 33. meziparlamentním setkání s Norskem v Oslu v únoru 2017.

- Výrazně se zvyšuje počet ihned po porodu odebraných novorozenců z preventivních důvodů, kdy rodiče nikdy nedostanou ani šanci být rodiči (http://www.tv2.no/nyheter/8219203/) - 16 v roce 2008, 44 v 2014, 53 v roce 2015), nejvíce to dělají u osob, které samy byly v péči BV, protože prý nebudou mít schopnost vytvořit pro dítě zdravé rodinné prostředí
- 57 % sourozenců v péči barnevernetu musí žít odděleně v různých pěstounských rodinách - https://www.nrk.no/norge/seks-av-ti-fosterbarn-lever-atskilt-fra-sine-sosken-1.13133492
- 8 z 10 dětí je z rodin odebráno v akutním režimu, aniž by BV s rodiči předtím jakkoliv pracoval 8 - http://forskning.no/barn-og-ungdom-psykologi/2012/05/de-fleste-barn-hentes-uanmeldt
- Pouze v 3,5 % případů je důvodem odebrání násilí vůči dětem, nejčastějšími důvody jsou “nedostatečné rodičovské kompetence” (32,3 %) a mentální problémy jednoho z rodičů (34,3 %) -https://www.facebook.com/groups/bvo.english/permalink/1743738935873871/
- Stále vice dětí BV umísťuje k cizím pěstounům než k příbuzným, v roce 2009 žilo u příbuzných 38 % dětí, v roce 2014 to bylo už jen 24 % (http://www.vl.no/2.615/ferre-fosterbarn-far-bo-hos-slekta-1.276031
+ https://www.nrk.no/troms/fosterbarn-har-det-best-hos-slekta-1.12662433); v současnosti některé kraje nedosahují ani 20 %.
- Oficiální audit norské vlády prokázal obrovskou korupci v systému, předně při zapojování soukromých firem - https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/rapport-om-private-aktorer-i-barnevernet/id2498772/
- Přes 200 norských expertů pracujících s dětmi (lékaři, psychologové apod.) už podepsalo tzv. “petici odborníků”, kterou oficiálně předali norské vládě - https://avskildabarn.se/2016/03/30/notice-of-concern-the-situation-within-norwegian-child-protection-services/

Autor: Vera Kuncova | čtvrtek 6.4.2017 16:28 | karma článku: 47.25 | přečteno: 15426x

Další články blogera

Vera Kuncova

Gay pedofil v Norsku si nechal odnosit děti náhradní matkou a adoptoval je

Norskou veřejností hýbe případ psychologa, spolupracovníka Barnevernetu, Jo Erika Broyna, který si nechal odnosit dvojčátka náhradní indickou matkou, aby je poté adoptoval. Letos byl tento "vzorný otec" odsouzen do vězení

10.10.2018 v 7:43 | Karma článku: 35.88 | Přečteno: 1713 | Diskuse

Vera Kuncova

Zaorálek s Marksovou zcela selhali v pomoci Češce a jejím dětem ve Švýcarsku

O případu Renaty Rolle psal před 2 lety europoslanec Tomáš Zdechovský. Nejen psal, ale byl to právě on, kdo jí, narozdíl od ministra Zaorálka či ministryně Marksové a jejích podřízených na ÚMPOD, pomohl.

24.9.2017 v 8:27 | Karma článku: 36.45 | Přečteno: 2548 | Diskuse

Vera Kuncova

Ministře Zaorálku,jste bezcitný úředník ?Denis Michalak má fotku dědečka na nočním stolku.

Včera zemřel po krátké těžké nemoci dědeček českých kluků Michalakovych. Jeho posledním přáním bylo vidět své vnuky alespoň na chvilku na Skypu, moct se s nimi osobně před smrtí rozloučit.

10.9.2017 v 8:02 | Karma článku: 46.76 | Přečteno: 8626 | Diskuse

Vera Kuncova

Denis Michalák za pár let poděkuje Norsku a svým norským pěstounům za zničený život

Norsko na konci června oznámilo ministerstvu zahraničních věcí, že udělilo nezletilému českému občanovi norské občanství. Občanovi, který se nemůže právně sám rozhodovat a který má českou rodinu, jež o něj soudně bojuje.

13.7.2017 v 9:16 | Karma článku: 40.18 | Přečteno: 3451 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Něžné "Hallelujah"

Kdo by neznal píseň Hallelujah. Kanadský sympaťák Leonard Cohen před lety tuto krásnou skladbu poslal do světa a dodnes vznikají nové a nové verze jejího provedení.

22.2.2019 v 22:18 | Karma článku: 11.19 | Přečteno: 169 | Diskuse

Martin Braun

Peklo nad Tel Avivem

Jeden z mýtů, který vládne mezi lidmi je, že Židé, či Izraelci obecně, chcete li, jsou lidmi nudnými, věčně se modlícími, že jsou suchary, kteří krásy a nádherné hříchy tohoto světa neznají a znát nechtějí.

22.2.2019 v 21:19 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 418 | Diskuse

Marek Konečný

Polské maso máme ošetřené, a co budete dělat s českými bramborami, pane ministře?

Za zdatné mediální podpory pan ministr řešil problémy několika set kilogramů nekvalitního hovězího z Polska. Ale máte tady ne tak akutní, ale zato desetiletí se táhnoucí problém - hnusné české brambory.

22.2.2019 v 19:34 | Karma článku: 27.30 | Přečteno: 845 | Diskuse

Jan Ziegler

Pánové Patáku a Peszynski, nekritický eurofanatismus vážně škodí zdraví

Oni si to možná neuvědomují, ale svým fanatismem poškozují myšlenku společné Evropy. Každý, kdo má jiné názory než oni, je proruský, putinovec, nácek, xenofob atd.

22.2.2019 v 16:39 | Karma článku: 33.31 | Přečteno: 891 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Hybridní zbraň Ruska veřejně prospěšnou stavbou ?

Ruský plyn proudí do Česka nejen přes Ukrajinu a Slovensko, ale i alternativními trasami - plynovodem Gazela napojeným na Nord Stream po dně Baltského moře ( porušuje všechny zavedené ekologické normy ),

22.2.2019 v 13:43 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 777 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5538

... žena, která má ráda spravedlnost, poctivost bez křivd a nenávisti, ráda bych aspoň svým málem upozornila hlavně na křivdy, které se páchají na dětech a jejich rodin...

Najdete na iDNES.cz